Działalność wolontariatu szkolnego 2019/2020

Akcja charytatywna „Świąteczna paczka dla Nadwórnej”

Wolontariusze z  „Powiatowego Klubu Ośmiu” organizują akcję charytatywną pod hasłem  „Świąteczna paczka dla NADWÓRNEJ” na Ukrainie.  Zbiórka obejmuje : artykuły pielęgnacyjne dla niemowląt, pampersy, słodyczy, artykuły chemiczne oraz artykuły szkolne. Akcja trwa od 21.11- 29.11.2019 r.

Akcja „Prezent od Mikołaja”

W poniedziałek 9 grudnia wolontariusze Paweł Korniejczuk, Martyna Kasprzycka, Patrycja Przybylska „Powiatowego Klubu Ośmiu” przy ZSR w Prudniku zawitali w charakterze Mikołaja i Śnieżynek do świetlicy Szkolnego Schroniska Młodzieżowego „Dąbrówka” zorganizowali mikołajki. Dzieci wspaniale się bawiły i zachwycone były paczkami.

Również w świetlicy Opiekuńczo- Wychowawczej działającej przy SM w Prudniku odbyły się mikołajki . Wręczone paczki  dla dzieci z obu świetlic ufundowane zostały ze zbiórki pieniędzy w ramach akcji „Prezent od Mikołaja” zebrane wśród społeczności uczniowskiej i nauczycieli ZSR  w Prudniku. Wolontariusze „Powiatowego Klubu Ośmiu” 2 grudnia zebrali 556 zł.

Wizyta wolontariuszy w schronisku dla bezdomnych zwierząt

W dniu 31 stycznia grupa wolontariuszy  z „Powiatowego  Klubu Ośmiu”  ZSR i  ZSO nr1 w Prudniku oraz uczniowie reprezentujący Samorząd Uczniowski wybrali się do „Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt”  w Kędzierzynie –Koźlu. Wyjazd  zorganizowany został z inicjatywy opiekunów wolontariatu Marzanny Zawadzkiej- Ciępki oraz Anny Gattnar.  Przedsięwzięcie było zwieńczeniem zorganizowanej akcji charytatywnej „PUSTA MISKA”, która polegała na  zbiórce karmy, zabawek, koców ,kołder, misek, smyczy, dla zwierząt.

 Na miejscu już przywitała nas bardzo serdecznie Pani Małgorzata, która była wyraźnie poruszona naszą wizytą i wdzięczna za każdy gest miłości w postaci darów, jakie przywieźliśmy. Następnie pracownik schroniska oprowadził nas po obiekcie i opowiedział o zasadach działania schroniska, o zasadach adopcji, o smutnych historiach zwierzaków. Schronisko działa w oparciu o ustawę o ochronie zwierząt oraz program opieki nad zwierzętami  bezdomnymi. Działa od 1997 roku, a od 2017 stanowi również schronienie dla bezdomnych kotów.

Mimo, że miejsce jest bardzo zadbane i psy mają dobre warunki życia, to emanuje ono smutkiem. Smutek jest widoczny zwłaszcza w spojrzeniu tych psów, które straciły nadzieję na prawdziwy dom. Należy nadmienić, że sporo tam „staruszków”. I to właśnie pod ich kątem schronisko prowadzi akcję pod hasłem Spieszmy się kochać. Ma ona na celu zwrócenie uwagi na seniorów, którzy to, równie  radośni i wyjątkowi, jak ich młodsi towarzysze niedoli , zasługują na szczęśliwe życie, miłość i opiekę.  Bo na nie nigdy nie jest zbyt późno…Równolegle schronisko propaguje adopcję zwierząt Nie kupuj, adoptuj.

Bywamy w wielu miejscach, to jednak stanowi pewien wyrzut sumienia i przypomina o tym, że jako ludzie potrafimy być okrutni. Lekcja, jaką tego dnia odebraliśmy  zapadnie  głęboko w nasze  serca.  Wolontariusze zapraszają wszystkich, którzy ukończyli szesnaście lat – to i inne tego typu miejsca czekają na Was. Spacer z podopiecznym schroniska to naprawdę świetny pomysł na zmianę naszej rzeczywistości, na przemianę zła w dobro, na odczarowanie traumatycznych doświadczeń zwierząt.